Nawożenie jagody kamczackiej

Ze względu na to, że Jagoda kamczacka jest stosunkowo nowym gatunkiem uprawianym w Polsce, trudno mówić o sprawdzonym i konkretnym programie jej nawożenia. Są oczywiście pierwsze badania, które pokazują wymagania jagody, jednakże brak jest jeszcze konkretnych i kompleksowych wskazówek odnośnie do nawożenia. Wszystko powinno się jednak wyklarować na przestrzeni kilku następnych lat. Do tej pory należy liczyć na intuicję i efekty osób, które zakładały plantację wcześniej, niż my.

Czego potrzebuje Jagoda kamczacka i jak należy ją nawozić?

Wbrew pozorom okazuje się, że jest to roślina wymagająca pod względem dokarmiania jej składnikami odżywczymi. Doskonale wpływają na nią nawozy w formie płynnej, a więc również i te, które stosuje się poprzez fertygację. Mimo to, również i w jej przypadku warto pokusić się o zastosowanie nawozów posypowych wczesną wiosną, które uzupełnią glebę w zawartość azotu, potasu, fosforu, wapnia i magnezu. 

Jeśli mielibyśmy podzielić okresy nawożenia na kilka etapów, byłyby to:
• wczesna wiosna
• okres przed kwitnieniem,
• początek kwitnienia,
• powstawanie zawiązków owoców,
• wzrost owców,
• okres pozbiorczy,
• koniec sezonu.

W każdym z tych etapów warto zastosować nawóz o innym składzie, który będzie w stanie pomóc w konkretnym etapie rozwoju naszych krzewów. Nie należy jednak przesadzać z ilością, aby nie spowodować uwstecznienia składników w glebie, co doprowadzi do utrudnienia lub nawet braku w ich dostępności dla rośliny, co może spowodować znacznie obniżenie plonu i jej kondycji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt odpowiedniego pH gleby – jeżeli będzie ono zbyt niskie lub zbyt wysokie, składniki nie będą w stanie zachowywać się tak, aby w odpowiedni sposób i w prawidłowej ilości dotrzeć do roślin.