Nawożenie borówki amerykańskiej

Założenie plantacji borówki to dopiero początek pracy nad roślinami, które przy dobrym nawożeniu będą w stanie odpłacić się nam pięknymi, licznymi owocami o wyjątkowym smaku. Jeśli gleba przed nasadzeniami została przygotowana według wcześniej przeprowadzonej analizy jej zasobności w składniki mineralne, to późniejsze nawożenie będzie znacznie prostsze.

Czego potrzebuje borówka amerykańska?

Przede wszystkim jest to roślina o niewielkich wymaganiach pokarmowych, jednakże bez prawidłowego dokarmiania, jej przyrosty i owocowanie znacznie obniżą swoją siłę i jakość. Bardzo łatwo jest też borówkę przenawozić, dlatego zaleca się stosować nawozy w niewielkich dawkach i częściej. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonywanie okresowych analiz gleby i obserwowanie roślin pod względem konkretnych niedoborów. Niezwykle istotnym składnikiem dla borówki jest azot, który można stosować w postaciach:
• saletry amonowej,
• siarczanu amonowego.

Ważny jest jednak również odpowiedni poziom P, K i Mg, bez których plantacja nie będzie się rozwijać prawidłowo. Podstawową wiedzą, bez której nie obejdzie się żaden plantator, jest znajomość skutków niedoborów wynikających z braku konkretnych składników pokarmowych.

W jaki sposób nawozić sadzonki borówki?

Jest kilka sposobów na wykonywanie tego podstawowego dla plantatora obowiązku. Można więc mówić o nawożeniu:
• posypowym,
• dolistnym,
• za pomocą fertygacji.

Warto pamiętać, że podstawowym rodzajem nawożenia jest sposób posypowy, który zapewnia glebie odpowiednią zawartość wszystkich składników odżywczych. Jeśli jednak gleba posiada odpowiednie pH, a zasobność w składniki P, K i Mg jest na poziomie przynajmniej średnim, to można zdecydować się na dokarmianie dolistne, które również wspomoże naszą plantację. Ostatnim rodzajem nawożenia jest fertygacja, co oznacza dostarczanie składników odżywczych w procesie nawadniania. Przestrzeganie zasad nawożenia i programu, jaki stworzymy na początku uprawy, jest tak samo ważne, jak regularna analiza gleby.