Zakładanie plantacji jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to krzew owocowy, który w ostatnich latach znacznie zyskał na popularności ze względu na swoje oryginalne owoce i ich właściwości zdrowotne. Doświadczony plantator będzie sobie w stanie poradzić z założeniem jej uprawy, jednakże powinien wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii. Mimo że jest to roślina mniej wymagająca niż borówka amerykańska, wciąż wymaga odpowiednich warunków, bez których jej owocowanie i przyrost będą mało satysfakcjonujące i opłacalne.

Jakie wymagania posiada Jagoda kamczacka?

Mimo znacznie mniej rygorystycznych wymagań od tych w przypadku zakładania plantacji borówki należy podjąć się przygotowania gleby z należytą starannością. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę?
• miejsce osłonięte od wiatru i słoneczne,
• gleba piaszczysto-gliniasta,
• niskie pH gleby – około 5,5 do 6,5,
• wysoka zawartość próchnicy – około 5-6%,
• poziom wód gruntowych od 60 do 100 cm,
• tereny niezagrożone zalewaniem,
• tereny bez zastoisk mrozowych,

Jagoda kamczacka będzie rosła również na glebach cięższych, jednakże będzie to wzrost znacznie gorszy. Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać na wybranych areale na przyszłą plantację, jest staranna analiza gleby. Mimo że optymalne pH gleby wynosi około 6, to będzie odpowiednie nawet w przypadku poziomu 8 – warto jednak w takiej sytuacji pomyśleć o ewentualnym zakwaszeniu, na przykład poprzez siarkowanie. Dobrym posunięciem będzie użycie obornika bydlęcego, który jagoda wyjątkowo dobrze przyswaja. W przypadku braku odpowiedniej zasobności w składniki mineralne P, K i Mg należy je uzupełnić przed nasadzeniami.

Jagoda kamczacka potrzebuje gleby próchnicznej, ale nie jest to niezbędny punkt do jej prawidłowego rozwoju. Warto jednak pomyśleć o zastosowaniu w rzędach nasadzeniowych większej ilości materii organicznej, która pozwoli na znacznie szybszy rozrost systemu korzeniowego.

Jak sadzić Jagodę kamczacką?

Najistotniejszą rzeczą w zakładaniu plantacji jagody jest świadomość tego, że potrzebuje ona do prawidłowego owocowania zapylaczy. Oznacza to, że dobrane na plantacji odmiany, powinny być sadzone wraz z odmianami zapylającymi. Przykładem dobrej współpracy są dla przykładu Wojtek waz z odmianą zapylającą Zojka, czy też Aurora z odmianą zapylającą Honeybee. Niezwykle istotna jest obecność trzmieli i pszczół, bez których proces zapylenia byłby bardzo trudny.

Jagoda kamczacka powinna być sadzona w dobrze nasłonecznionych rzędach, między którymi powinny być przerwy w postaci 4 m pasów. W rzędach odległość między sadzonkami powinna wynosić od 60 do 80 cm. Najlepsze ułożenie rzędów to takie, w których zostało zastosowane ukierunkowanie północ-południe w celu równego nasłonecznienia. Jagodę można sadzić zarówno w rzędach płaskich, jak i na podwyższonych zagonach. Warto do nasadzenia wykorzystać rośliny jednoroczne.