Zbiór owoców jagody kamczackiej

Jagoda kamczacka to owoc, który jest sadzony głównie w celu jego zbioru kombajnem i jest to jej niewątpliwy atut. Zbiór mechaniczny daje bowiem możliwość szybszego poradzenia sobie z tym etapem. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

O czym należy pamiętać przed zbiorem owoców Jagody kamczackiej?

Jeżeli prowadzimy częste nawożenie dolistne, to zapewne było ono zastosowane również przed zbiorem owoców. Jeśli nie – warto pamiętać o zastosowaniu nawozu wapniowego i krzemowego, które zwiększą jędrność owoców i twardość ich skórki. Mimo znacznego przystosowania owoców do zbioru mechanicznego będzie to dodatkowa pomoc. Jeśli owoce mają być przeznaczone na rynek przetwórczy, to warto, aby powisiały na krzewach odrobinę dłużej, dzięki czemu zawartość cukrów wzrośnie. Niestety istnieje wtedy ryzyko zniszczenia plantacji przez ptactwo. W celu ochrony przed ptakami stosuje się więc specjalne siatki, które pomagają zabezpieczyć krzewy.

Decydując się na zbiór kombajnem, trzeba również sadzić w rzędach obok siebie odmiany, które dojrzewają w tym samym okresie, dzięki czemu ich zbiór będzie znacznie mniej problematyczny. Posiadanie odpowiedniej maszyny będzie dodatkowym atutem.

W Polsce większość owoców jagody zbierana jest mechanicznie i przekazywana do mrożenia. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo krótki czas przechowywania i dobrą reakcję na mrożenie. Owoce mrożone bowiem nie tracą swoich właściwości antyoksydacyjnych, które to w dużej mierze znaczą o ich ogólnej wartości.